Partner serwisu
Intermodal i logistyka

URE o rynku gazu ziemnego w 2012 r.

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
04-06-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ww / Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
URE o rynku gazu ziemnego w 2012 r.
fot. Włodzimierz Włoch
W 2012 r. całkowite zużycie gazu ziemnego w Polsce wyniosło, według danych pozyskanych w toku przeprowadzonych cyklicznych badań monitorujących, 15 436,22 mln m3. Dostawy gazu z zagranicy, w ilości 11 265,84 ) mln m3, uzupełniane były gazem pochodzącym ze źródeł krajowych w ilości 4 317,27 mln m3, co stanowiło blisko 27% całkowitego zaopatrzenia kraju w gaz ziemny – podał Urząd Regulacji Energetyki w sprawozdaniu za 2012 r.

 

Jak czytamy w raporcie, całkowite dostawy gazu z zagranicy w 2012 r. obejmowały import z kierunku wschodniego oraz dostawy wewnątrzwspólnotowe z Niemiec i Czech, przy czym istotną ich część stanowił import z kierunku wschodniego, realizowany w ramach długoterminowego kontraktu zawartego w 1996 r. pomiędzy Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem SA (dalej PGNiG SA) a OOO Gazprom Eksport. Na podstawie tego kontraktu zakupiono 9 017,32 mln m3 gazu ziemnego, co stanowiło ok. 82% całkowitego importu tego surowca na terytorium Polski. Import ten uzupełniany był dostawa mi z Niemiec i Czech. Wielkość sumaryczna tych dostaw, realizowanych w ramach umów wyniosła 1 982,63 mln m3, co stanowiło ok. 18% całkowitego przywozu gazu na terytorium Polski.

 

Rynek hurtowy

Hurtowy segment rynku gazu ziemnego w 2012 r. w Polsce był nadal zdominowany przez jeden podmiot. Działalność w zakresie hurtowego obrotu gazem ziemnym w Polsce, rozumiana jako sprzedaż gazu podmiotom wykorzystującym go w celu dalszej odsprzedaży, była zdominowana przez przedsiębiorstwo PGNiG SA. URE zaznacza jednak, iż segment ten sukcesywnie się rozwija. Liczba podmiotów mogących prowadzić obrót paliwem gazowym wynosi 97. Przedsiębiorstwa obrotu gazem spoza Grupy Kapitałowej PGNiG pozyskały ok. 50% gazu ziemnego od PGNiG SA, a pozostały popyt został zaspokojony z importu.

 

Natomiast wolumen gazu, jaki sprzedały w 2012 r. stanowił ponad 5% w sprzedaży ogółem i wynosił 707,47 mln m3. Obrót gazem ziemnym w 2012 r. realizowany był wyłącznie w ramach kontraktów dwustronnych. 

 

Ceny paliwa gazowego wynikały z taryfy i nie były różnicowane w zależności od tego, czy wykorzystuje się gaz na potrzeby własne odbiorcy, czy do dalszej odsprzedaży. Część przedsiębiorstw obrotu gazem kupowała gaz bezpośrednio z kopalń, cena za to paliwo nie była taryfowana i była ustalana w ramach kontraktów dwustronnych. W 2012 r. trwały prace nad wdrożeniem nowego modelu Rynku Gazu. Zostały określone szczegółowe warunki korzystania z systemu przesyłowego i systemów dystrybucyjnych przez użytkowników w Instrukcjach Ruchu i Eksploatacji Systemów Przesyłowych czy Dystrybucyjnych (IRiESP/IRiESD), które weszły w życie 1 stycznia 2013 r. Instrukcje uwzględniają wymogi określone w przepisach prawa, w szczególności dotyczących funkcjonowania regulowanej, tj. infrastrukturalnej części systemu gazowniczego oraz kalkulacji taryf dla paliw gazowych oraz z uwzględnieniem zasad zawartych w projekcie Kodeksu sieci w zakresie mechanizmów alokacji przepustowości (CAM NC). Wprowadzone zostały również niezbędne zmiany mające zapewnić obrót gazem ziemnym poprzez dostęp do infrastruktury rynkowej (wirtualny punkt obrotu gazem, giełda), a także handel gazem ziemnym na rynku kontraktów bilateralnych (OTC). W grudniu 2012 r. został uruchomiony rynek handlu gazem na TGE SA.

 

 

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Lotnisko Chopina: Przepustowość a liczba operacji

Biznes i przemysł

Lotnisko Chopina: Przepustowość a liczba operacji

Łukasz Malinowski 18 lutego 2024

Północna obwodnica Olsztyna. Jest ważny apel do ministerstwa

Drogi i autostrady

Kiedy wojskowe pociągi pojadą do Drawna? Wkrótce odbiory na linii

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Lotnisko Chopina: Przepustowość a liczba operacji

Biznes i przemysł

Lotnisko Chopina: Przepustowość a liczba operacji

Łukasz Malinowski 18 lutego 2024

Północna obwodnica Olsztyna. Jest ważny apel do ministerstwa

Drogi i autostrady

Kiedy wojskowe pociągi pojadą do Drawna? Wkrótce odbiory na linii

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5